sobota 15. února 2014

Rozhovor s Natašou Foltánovou

Nataša Foltánová o sobě:
Narodila jsem se v čínském znamení Draka, který se vyznačuje nadprůměrnou dávkou energie a kreativity. Kozoroh, kterým jsem podle západního horoskopu, je zase odolný a vytrvalý. Od přírody jsem navíc zvědavá a mám dar vidět a chápat v širších souvislostech. To je celkem dobrý mix pro to, co dělám. A záměrně to nenazývám prací...Co tě vedlo k používání ekologické drogerie?
Vlastně jsem ekologickou drogerii používala už celkem dlouho před tím, než jsem narazila na mýdlové ořechy. Poslední krok bylo zjištění, že septik v domě, kam jsme se přestěhovali, prosakuje do zahrady. Takže vše co vyleju do odpadu skončí v mrkvi, ale taky to, že mají-li nám bakterie účinně pomáhat likvidovat odpad, nesmíme je zabíjet nějakými chemickými koktejly z pračky či myčky.A jak vznikla firma Tierra Verde?
To už byl pak jen další krok. Mám vystudovaný obchod, ale několik let před tím jsem se živila překládáním, což je práce velmi samotářská. Měla jsem tedy v úmyslu zase se při vhodné příležitosti k obchodu vrátit. A mýdlové ořechy byly dobrá záminka.... :)


Proč jsi zvolila právě tento název? Jak jsi vybírala názvy pro další tvé produkty?
Přišlo mi přirozené, aby se firma jmenovala nějak zeleně. Název Zelená země je pro mě symbolem toho, že spoustu věcí můžeme dělat jinak.


Jak se Tierra Verde za ty roky vyvíjí? Kam se posunula v roce 2013?
Když jsme v roce 2008 začínali, neplánovala jsem vůbec nic. Prostě jsem začala prodávat mýdlové ořechy a postupně se seznamovat s trhem. Ořechy se chytily, a já jsem začala uvažovat, jak z nich udělat další výrobky na praní a čistění. Během zhruba tří let se sortiment rozšířil do stávající podoby a postupně se začaly přidávat další výrobky. Jednotící myšlenkou všech je, že jsou alternativou ke stávajícím, konvenčním produktům - naše prací a čistící řada, menstruační kalíšek, biobavlněné síťovky, a v neposlední řadě nejnovější produkty z recyklovaných materiálů.


Jak se podařilo uvést na trh menstruační kalíšek Gaia cup? Jaká byla jeho historie?
Kalíšek sama používám od poloviny devadesátých let, tehdy jsem jej sehnala za oceánem. Už tehdy mi připadal zcela geniální, i když byl tedy z obyčejné červené gumy. Jenže česká kotlina ještě na
tak zásadní odklon od mainstreemu připravena nebyla a s kalíškem mě vyhnaly sestry i kamarádky. Když jsem tedy v roce založení firmy zjistila, že se tu už kalíšek prodává, a to v nové, silikonové verzi, rozhodla jsem se hned, že jej budeme prodávat. Nicméně tento produkt je pro mě natolik zásadní, že jsem od začátku toužila mít vlastní značku, které budeme moct věnovat dostatečnou péči. To se mi splnilo před rokem, kdy jsme začali nabízet náš vlastní kalíšek, Gaia Cup. Kalíšek pro mne není jen další produkt z našeho portfolia, je pro mě ztělesněním našeho firemního motta Vždycky existuje alternativa.


Zaujala mě vaše nová reklama v Pravém domácím časopisu - "Nepracujeme, abychom vydělávali peníze. Vyděláváme peníze, abychom mohli sloužit světu."
Jaká byla cesta k tomuto vašemu směřování?
V první řadě bych to nenazvala reklamou... je to naše mise, naše poselství světu. Cesta byla celkem dlouhá. Samozřejmě jsem se od začátku snažila nějak formulovat naše PROČ, které, pokud není tou první a nejzásadnější otázkou podnikání vůbec, dělá z firem jen více či méně úspěšné stroje na peníze. Postupně si moje odpovědi "sedaly" až do tohoto současného formátu. A tato věta je tím, co nás teď úplně přesně vystihuje. Přišla jsem na to, že práce a podnikání mi může dávat smysl jen tehdy, pokud je v souladu s naší přirozenou touhou po jednotě s planetou a vesmírem, kterou máme každý v sobě. Dokud tuto touhu v sobě neodhalíme nebo ji popíráme, můžeme být supeúspěšní v tom, co děláme, ale nebude nás to naplňovat. Práce v souladu s planetou a vesmírem je naplněním našeho poslání, a z tohoto místa se stává zisk nikoliv motivací, ale prostředkem k dosahování našich cílů. A rázem je z toho úplně jiná hra.

Jak vypadá tvůj běžný pracovní den?
Můj běžný pracovní den se vyznačuje tím, že je každý úplně jiný :)

Jakou část své práce máš nejraději?
Nejraději mám asi momenty, kdy poprvé vidím, jak se zhmotnilo něco, co zpočátku vypadalo jako zcela šílený nápad. Kdy lidé, kteří nevěřili, že to dává smysl, začínají o té věci nebo projektu vážně hovořit a integrují ji do našeho společného světa a jazyka. Takto to vlastně bylo téměř se všemi našemi produkty, ze začátku v podstatě s celou firmou. Krásný příklad z nedávna jsou naše recyklované obaly. Nejprve byly nechápavé pohledy a hodně pochybností. Dnes je značka BORN AGAIN běžnou součástí našeho jazyka a výrobky balené v recyklovaných obalech či recyklovaný obalový materiál se staly nedílnou součástí naší nabídky. V podstatě se dá říct, že moje pevné odhodlání způsobilo popření zákonů logiky i ekonomie, a výsledkem je něco, na co jsme teď všichni hrdí.

Poznámka: Více o myšlence BORN AGAIN ZDE.

Čemu se ráda věnuješ ve volném čase?
Ráda cestuju a mám ráda moře, předloni jsem objevila kouzlo mořského kajaku. To je skvělé spojení. Na kajaku se dá vyjet na několik dní nebo i týdnů okolo pobřeží do míst, které nejsou přístupná ani na jachtě. Ideální dovolená!

Připravujete pro rok 2014 nějaké novinky?
Novinek máme na seznamu mnoho, řešíme spíš to, čemu dát přednost. Určitě doplníme produktovou řadu ekodrogerie a chceme věnovat pozornost recyklovaným obalům i dalším recyklovaným výrobkům.


Děkuji za rozhovor:-) LucieDoporučujeme ještě přečíst:

1 komentář:

  1. Nevím jak je s mensturačním kalíškem, ale ekodrogrie je dobrá věc, se kterou souhlasím.

    OdpovědětVymazat