čtvrtek 15. srpna 2013

Všechno, co Vás zajímá o nosítkách

Co jsou to ergonomická nosítka?

Ergonomická nosítka umožňují zdravé nošení dětí přímo na těle nosiče. Jsou vlastně zjednodušenou alternativou šátků. Dětem by měla nosítka zajistit optimální fyziologickou polohu charakterizovanou lehce zakulacenými zády, podepřenými širokým a dostatečně vysokým panelem látky. Ten by měl držet nožičky doširoka od sebe – téměř až ke kolenům. Kolena by při tom měla být polohována minimálně ve stejné výšce jako zadeček, optimálně do tvaru písmene M, tedy trochu výše než zadeček. Docílí se tak správného postavení páteře vzhledem k tělu. Tato opora je rovněž pro malé děti bezpečná a pohodlná (mohou se v popsané pozici uvolnit). Ergonomická nosítka zahrnují bederní pás i prsní popruh a mají všechny popruhy nastavitelné.

Jak se od sebe jednotlivé značky ergonomických nosítek odlišují?

I když všechna nosítka, která nabízíme, splňují vysoké standardy kvality a zdravotní nezávadnosti, existují mezi nimi rozdíly. Každé nosítko nabízí jinou výhodu a je na rodičích, čemu dají přednost, co jim samotným pohodlné. Nejznámějšími značkami ergonomických nosítek jsou Ergo a Manduca. Tato nosítka jsou konstruovaná pro nošení dětí od narození až do 18/20 kg (Ergo) a 20 kg (Manduca), což odpovídá věku přibližně 4 – 5 let.

Výhodou Erga je bytelné polstrování, které zajišťuje pevnou oporu nošenci a pohodlí nosiči. Navíc je dobře výškově nastavitelné a nabízí také variantu Ergo Sport pro vysoké tatínky s prodlouženými ramenními popruhy, oblíbí si jej proto také muži s výškou nad 190 cm. Nosítko se vyznačuje jednoduchostí nastavení a manipulace.



Manduca je o něco subtilnější (a skladnější), nicméně zajišťuje stejně pohodlné nošení pomocí středně polstrovaných popruhů. Je výškově variabilní, popruhy se dají křížit na zádech, čímž se váha dítěte ještě více rozloží a nošení je opravdu pohodlné. Mohou ji nosit jak velmi drobné a štíhlé ženy, tak vysocí muži.



Střední panel nosítka Beco je o něco pevnější a vyšší než u jiných nosítek, čemuž někteří rodiče dávají pocitově přednost. Ramenní popruhy jdou rovněž na zádech překřížit, čímž docílíte vyššího pohodlí při dlouhodobém nošení. Obsahuje praktickou kapsičku na bederním pásu. Navíc se vyrábí ve velmi atraktivních designech.



Nosítko Tula (výrobcem je Beco) nabízí dvě velikosti: pro kojence a batolata od 7 do 20 kg a pro batolata a předškoláky od 11 do 22 kg. Toto prostorné nosítko má dobře tvarovaný zádový panel a je bohatě polstrované. Zajišťuje tak pohodlí při nošení těžších nošenců. Má odnímatelnou kapuci, což ocení rodiče dětí, které již v nosítku nespí.



Nosítko KiBi  je naopak velmi variabilní a skladné nosítko. Lze jej srolovat do malého balíčku a dát do kabelky, což oceníte u dětí, které již samy chodí. Vyvíjeli jej čeští rodiče tak, aby slučovalo výhody všech dostupných ergonomických nosítek. Výborná a unikátní na něm je velikostní nastavitelnost šíře a délky zádového panelu – lze je tak používat od 4 měsíců cca do 3 let. Vaše dítě v něm bude stále posazené jako v měkkém křesílku – se zády a koleny pevně podepřenými. Nosítko je vyhlášené pohodlím pro poněkud odrostlé nošence, ale také pro nosící rodiče.



Patří tzv. klokanky mezi ergonomická nosítka?

Klokanky jsou nosítka s úzkým zádovým panelem, většinou bez bederního pásu. Dítě je v nich jakoby „postaveno“ buď čelem k nosiči, nebo zády k němu. Panel je mezi nožičkami úzký, nohy dítěti visí volně dolů. Klokanky jsou většinou určeny pro děti do 1 roku. Nošení tímto způsobem většinou není dítěti ani rodiči příliš pohodlné, proto v nich nevydrží nosit děti dlouhodobě. V klokankách se děti často nosí čelem dopředu. Tato poloha se nedoporučuje z fyziologického ani psychologického hlediska. Dítě přijímá příliš mnoho podnětů, je vystaveno všem vlivům okolí, nemá se kam „skrýt“. Může tak být podrážděné a plačtivé. Navíc vertikální poloha se svěšenými nožičkami bez zakulacení zad vede k nadměrnému tlaku hlavičky na páteř a může vést k jejímu hroucení či vychylování do stran. Nejedná se o zdravý způsob nošení a klokanky tudíž nelze zařadit mezi ergonomická nosítka.

Čím se liší ergonomická nosítka od krosniček?

Krosničky jsou nosítka pro outdoorové aktivity. Mají integrovanou bytelnou konstrukci s vlastním sedátkem a batohem k transportu věcí. Využívají se až pro děti, které umí samy sedět a vydrží v této poloze dlouhou dobu. Samy o sobě jsou mnohem těžší než ergonomická nosítka.

Od kdy do kdy se dá nosit dítě v ergonomickém nosítku?

Obecně doporučujeme používat nosítka od 4. měsíce, což je hranice, kdy už miminka samostatně drží hlavičku a jsou dostatečně zpevněná pro nošení ve vertikální poloze. Některá nosítka (Ergo, Manduca, Beco) zahrnují možnost použití novorozenecké vložky, která umožňuje správné polohování miminka v nosítku již od narození.

V ergonomickém nosítku lze nosit děti až do předškolního věku (do 5 až 6 let). Univerzální nosítka vydrží zhruba do 18 – 20 kg, což je váha, které děti dosahují v rozmezí 4 – 5 let. Pro těžší děti je zkonstruováno tzv. batolecí nosítko Tula, které vydrží až do 22 kg, což je zhruba do 6 let a jsou na pravidelné nošení velkých dětí pohodlnější.

Obecně ale platí, že nosit své dítě můžete tak dlouho, jak to bude Vám a Vašemu dítěti příjemné.


Je to speciální vsadka, která se dává do ergonomického nosítka, aby zajistila jeho zmenšení a vytvořila oporu těla drobnému novorozenci při vertikálním nošení. U nosítek Ergo a Beco se dá novorozenecká vložka dokoupit zvlášť. Jedná se o měkkou „peřinku“, kterou se děťátko obalí tak, aby jej podepírala a jistila mu hlavičku. Manduca má novorozeneckou vložku integrovanou. Je vytvořená na principu zmenšovacího panelu, který pevně „připne“ děťátko k nosítku tak, aby se v něm nebortilo. Rozzipsováním zádové opěrky se pak zajistí opora hlavičky.

Od kdy začít nosit miminko na zádech?

Neexistuje pevná hranice, která by diktovala, od kdy dítě přesunout z břicha na záda. Rodiče ale většinou začínají nosit na zádech ve chvíli, kdy se nošení dítěte vepředu pro ně stává zátěží. Tomu bývá kolem váhy 10 kg, což je někdy mezi 9 a 12 měsíci. V tomto období je již dítě dostatečně zralé na to, aby mohlo samostatně fungovat bez možnosti vidět rodiči do tváře, naopak oceňuje rozhled do okolí, o které má přednostní zájem. Při přesunutí dítěte dozadu o něm ztrácíme přehled a některé úkony (nasazení čepičky, utření nosíku atd.) jsou komplikovanější. Je proto vhodnější, když takovéto drobné úkony nejsou nezbytné neustále jako u novorozenců. Užitečnou pomůckou může být kapesní zrcátko, které usnadňuje sledování toho, co se děje na zádech.

Způsobů, jak dostat dítě na záda, je více. Je možné jej buď otočením celého nosítka pomocí bederního popruhu přesunout zepředu nazad a popruhy obléci jako batoh. Druhá možnost je usadit dítě na záda a prostřednictvím chycení rozepnutých přezek ramenních popruhů vytáhnout středový panel, následně oba popruhy zacvaknout a nastavit délku tak, aby bylo dítě k zádům přitisknuté a nosítko pohodlně sedělo. Tento způsob vyžaduje trochu cviku, ale je lepší pro skutečně dokonalé vyvážení těžších nošenců na zádech.


Jaké jsou výhody nošení naboku a jaká nosítka tuto variantu umožňují?

Nošení na boku je oblíbené zejména dětmi od 6 měsíců věku. Umožňuje jim skvělý rozhled a rozmach do okolí, které je pro ně nadmíru atraktivní. Nošení na boku umožňují nosítka Manduca a Ergo.

Jaký je rozdíl mezi kvalitními a levnými nosítky?

V současnosti se na trhu objevují jak levné napodobeniny kvalitních ergonomických nosítek, tak přímo padělky nosítek značky Ergo. Rozdíl je zejména v použitém materiálu a kvalitě provedení. Levná nosítka nemají věrohodné atesty týkající se zdravotní nezávadnosti materiálu a garance nosnosti je pofiderní. Důsledkem mohou být jednak např. alergie vyvolané materiálem a jednak bezpečnostní rizika způsobená náhodně rozpáraným švem či prasklou karabinou… Nemluvě o nedomyšlené konstrukci některých laciných „ergonomických“ nosítek. Švy mohou řezat dítě do nohou, popruhy Vás i po krátké chvíli mohou nesnesitelně tlačit na zádech. Nosítko je pomůckou, která musí vydržet velkou a často frekventovanou zátěž, přitom je v těsném kontaktu s tělem dítěte i s Vaším tělem. Vyplatí se proto vsadit na originál prověřený mnohonásobnou zkušeností rodičů.

Z jakého materiálu jsou nosítka vyrobena?

Veškerá námi nabízená nosítka jsou zhotovena z přírodních materiálů (často jde o materiály v biokvalitě). Všechna nosítka splňují nároky evropské normy EN 13209-2:2005 z hlediska chemické nezávadnosti i bezpečnosti používání pro děti do 3 let.

K čemu slouží kapucka?

Kapucka na nosítku slouží k jištění hlavičky, když dítě usne. Pomáhá zpevnit hlavičku a fixovat ji na jednom místě. Zároveň chrání dítě od podnětů zvnějšku.

Jak nosit dítě v nosítku v chladném počasí?

I v chladných dnech postačí, bude-li dítě oblečené stejně jako Vy. Na zateplení existují speciální zateplovací kapsy nebo bundy na nošení dětí, do kterých se můžete společně zapnout. Nezapomeňte však na pořádné zateplení nohou pomocí návleků a teplých capáčků.

Jak nosit dítě v nosítku v horkém letním počasí?

V horkých letních dnech udělá Vám i dítěti službu oblečení ze savých nebo funkčních materiálů (tenká merinovlna, bambus, moira), které dobře odvádí pot a zajišťuje tepelný komfort. Hlavu a krk dítěte je třeba chránit pokrývkou hlavy. Jako sluneční clona se osvědčilo využívání deštníku či slunečníku.


Co dělat, když miminko pláče při vkládání do nosítka?

Některá miminka z počátku při vkládání do nosítka pláčou – je to pro ně nová situace a nová poloha, se kterou nemají zkušenost. Dobré je v takových chvílích zachovat klid, pomáhá jemně se pohupovat či kolébat, některé děti uklidňuje zpívání. Uvidíte, že až dítě pochopí, jaké výhody pro ně pobyt na těle rodiče má, zklidní se. Valná většina dětí si na nošení rychle zvykne a oblíbí si jej.

Co se dá podniknout proti nepohodlí rodiče během nošení dětí?

Někdy během nošení zjišťujeme, že nás bolí záda, nebo že nám není zcela pohodlně. Situaci může způsobit nevhodně seřízené nosítko. Když je dítě v nosítku na volno, váha se nemůže optimálně rozložit. Proto je dobré mít dítě pevně přitažené k tělu. V některých případech také pomůže změna polohy bederního pásu – někomu více vyhovuje mít jej výše směrem k pasu a někomu naopak níž na bedrech. Také výška umístění prsních popruhů hraje roli při vyvážení nákladu – při nošení vepředu se přezka posouvá výš mezi lopatky, při nošení vzadu naopak níž na hruď. Pokud dítě nosíme s rukama vytaženýma ven, vyplatí se přitáhnout středový panel k popruhům tak, aby horní část středového panelu přitahovala hrudníček dítěte těsně k Vašemu tělu. Jinak Vás bude dítě převažovat, což může při těžkém nákladu působit bolesti hrudní páteře.

Jaké existují k nosítku doplňky?

Oblíbeným doplňkem k nosítkům jsou tzv. chrániče popruhů neboli slintáčky. Miminka ráda žužlají popruhy nosítek a slintáčky mají předejít nutnosti neustále nosítko prát.

Dalším užitečným doplňkem jsou tzv. ochranné kapsy, které v chladných měsících přetáhnete přes nosítko a zajistí dítěti tepelný komfort i ochranu před povětrnostními vlivy.

Proti silnému dešti lze dítě v nosítku chránit speciální pláštěnkou.
Oblíbeným doplňkem nosítka Manduca je tzv. Zipin – barevná vsadka, se kterou můžete měnit design svého nosítka.
Kontrolu nad dítětem v nosítku umístěným na zádech zajistí pro tyto účely vyvinuté speciální zrcátko.
http://www.branakdetem.cz/sling-view.htm

Náš tip:
V Bráně k dětem si můžete půjčit několik značek nosítek a vyzkoušet si je v pohodlí domova. Vítáni jste také na prodejnách, kde vám proškolený personál se zkoušením pomůže.


Doporučujeme ještě přečíst:
Nosíme děti za každého počasí
Nejčastější otázky o nošení dětí
Individuální kurz vázání šátku

1 komentář:

  1. Dobrý den,
    zajímalo by mě také, co si myslíte o nosítku Wompat? V Bráně k dětem ho také prodáváte a moc se mi líbí, že vypadá vzhledově hodně jako šátek. Nikde na českém internetu jsem ale o něm nenašla žádnou recenzi.
    Moc děkuji,
    Lucie B.

    OdpovědětVymazat