středa 11. září 2013

Čím děti vybavit do lesní školky

V lesních školkách se děti pohybují v přírodě za každého počasí. Ať je krásně a svítí sluníčko, nebo třeba za podzimní plískanice. Výsledkem jsou spokojená, vyběhaná a fyzicky odolná dítka. Ústřední motto lesních školek zní: „Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.“ Proto se připravme na to, že vybavení ratolestí navštěvujících lesní kluby bude třeba věnovat zvýšenou pozornost.

Co oblékat v chladném počasí?

Základním principem oblékání při dlouhodobém pobytu v přírodě je takzvané cibulovité vrstvení. Znamená to, že je lepší dát více tenčích vrstev než jednu tlustou. To platí zejména v zimním chladném období, kdy rtuť teploměru ukazuje méně než 15 stupňů. Tehdy se do lesních školek doporučuje dávat dětem 3 základní vrstvy, které si podrobně popíšeme.

První vrstvu tvoří funkční prádlo, jenž by mělo být zhotoveno z materiálů majících dobré termoregulační vlastnosti. Výborná je merinovlna, bambus nebo moira. Merinovlna (Many Months, Skapi a Lotties) dobře reguluje tělesnou teplotu, i v tenké vrstvě hřeje, ale nezpůsobuje přehřívání, odvádí pot a při tom má samočistící schopnosti. Nezapáchá a vydrží dlouho bez praní. 

Bambus (Bamboolik) je pro svou hebkost velmi příjemný na tělo, výborně udržuje tělesnou teplotu a zároveň vytváří „chladivý efekt“. Má také antibakteriální vlastnosti. Moira je lehoučký materiál, který dobře saje pot a rychle schne. Co se příliš nedoporučuje, je oblečení z bavlny, protože se v něm dítě rychle zapotí, bavlna nasákne vlhkost a zůstává pak na těle mokrá a studená.

Další vrstva je zateplovací, nejlepší variantou je fleecová mikina nebo vlněný svetr. Svetřík z pravé vlny je však prodyšnější a tělo dokáže dlouhodobě udržet v lepší tepelné pohodě.

Vnější izolační vrstva je tvořena bundou, která by měla být nepromokavá a větru odolná. Zároveň by však měla být zhotovena z materiálu, který je prodyšný, aby se v něm děti zbytečně nepotily. Do deště bude nezbytná kvalitní pláštěnka sahající nejméně pod kolena, ideálně však do půli lýtek. Určitě také budete potřebovat nepromokavé kalhoty a holínky.

V zimních měsících Vám jako pokrývka hlavy udělá dobrou službu kuklička z merinovlny (Many Months, Skapi) nebo bambusu (Bamboolik). Udrží celou hlavu pěkně v teple a zajistí ochranu krku a hrudníku. Výborný je taktéž nákrčník, který rovnoměrně hřeje, nikde se nerozevírá a nebrání v pohybu.


Základním předpokladem pohybu v lese je kvalitní celokožená obuv, nejlépe s voděodolnou membránou. Boty je nutné pravidelně krémovat nebo impregnovat, aby zůstaly nepromokavé. Obuv kupujte dětem o číslo větší, malá vzduchová kapsa zlepšuje zateplení. Také ponožky je dětem vhodné dávat z materiálů s dobrými termoregulačními vlastnostmi – ideální je vlna. Vhodné je vrstvit dvě ponožky na sebe.

A co v teplém letním počasí?

Při teplotách vyšších než 15 stupňů dbáme na pokrývku hlavy. Dětem je lepší dávat do lesa oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi, i v letním období totiž panuje v lese stín. Zajistíme tak jednoduchou ochranu proti klíšťatům nebo škrábancům a odřeninám, které jsou běžnou součástí pobytu v lese. Doporučujeme však volit oděvy z lehkých a prodyšných materiálů (ideálně světlých barev), ve kterých se děti nebudou zbytečně potit. Vhodný je zmíněný bambus, moira nebo konopí, jenž dokáže vytvořit přirozenou UV ochranu.


Připravme se také na to, že děti budou potřebovat dostatečné množství náhradního oblečení, které zůstane k okamžitému použití v zázemí školky.

V letních měsících bude také potřeba repelent a krém proti slunci. Lepší volbou pro Vaše děti je přírodní kosmetika nezatěžující pokožku rizikovými chemikáliemi, neboť ji budete používat skutečně denně. "Nejzdravější" sluneční ochranu zajistí opalovací krém s minerálním UV filtrem v biokvalitě (Lavera, Alphanova), který vytvoří štít proti slunečnímu záření přímo na pokožce namísto vstřebávání se dovnitř. K mání jsou také repelenty vyrobené na bázi éterických olejů (Effitan), které odpuzují hmyz stejně účinně jako běžné repelenty.
Co všechno bude ještě třeba zajistit?
Určitě Vaše dítě bude potřebovat spací pytel k odpolednímu odpočinku. V teplejším počasí mu však postačí jen polštářek a deka. Na trhu jsou k dispozici speciální dětské spací pytle, které se dají zvětšit a zmenšit dle aktuální výšky.

Co je velmi důležité, je kvalitní dětský batůžek. Měl by mít dostatečný objem, aby pojmul vše potřebné, a zároveň nebyl pro dítě příliš těžký. U dětského batohu jsou důležitá polstrovaná záda a měkké popruhy, často opomíjeným detailem je však prsní přezka. Malým dětem bez ní často batůžek sklouzává z ramen a nezvládají ho  mít celé dopoledne na zádech.
V batůžku bude neustále k dispozici pláštěnka, takzvaný sedák (či ustřižená karimatka pro svačinky a odpočinek v lese), nezapomeňte přidat látkové kapesníky a náhradní oblečení.
Dětem budete pravděpodobně chystat do batůžku dopolední svačinu. 

Měla by být umístěna v krabičce nebo v sáčku na svačinu bez zbytečných obalů navíc, které dítě nemá kam umístit a zatěžují životní prostředí. Výborné jsou zdravé potravinové boxy (FreeWater box) zhotovené z ekologického plastu bez příměsí ftalátů nebo pratelné ekologické sáčky a ubrousky na potraviny (Snack´n´Go PocketBoc'n´ Roll).  Stačí je jenom setřít houbičkou a při větším znečištění běžným způsobem vyprat.

Protože dítě v lesní školce bude hodně pít z lahve, je nezbytné vybrat odolnou láhev ze zdravotně nezávadných materiálů. Jednorázové PET nebo čínské láhve bez záruky jsou k tomuto účelu nevhodné. 

Na trhu jsou k dostání certifikované láhve zhotovené z plastů užívaných ve zdravotnictví, u kterých se nemusíme obávat přítomnosti ftalátů, změkčovadel nebo často medializovaného Bisfenolu A (Zdravá láhev). Velkou výhodou těchto láhví je, že se všechny součásti dají dokoupit za drobný peníz zvlášť. Výbornou variantou jsou též inteligentní termosky, které udrží nápoje teplé i chladné.

3 komentáře:

  1. Pro chladnější období je vhodné dávat dětem pití v malé termosce. Nejlepší je nějaká, ke které lze později dokoupit náhradní promačkávací uzávěr, nebo se šroubovacím víčkem.

    OdpovědětVymazat
  2. Dobrý den,
    ráda bych dceři nakoupila použité funkční oblečení ale na dětských bazárcích je toho minimum. Kdyby jste měli doma nepotřebné oblečení (nepromokavé a pod) na cca 2-3leté dítě, ráda odkoupím. :-)
    Alex

    OdpovědětVymazat
  3. To já jsem letos synka vybavila pořádně. Objednala jsem toho přes https://armik.cz/ plnou krabici, takže máme snad všechno. Nechybí tak nový spacák, termoska, repelentní náramky nebo třeba i maskáčové oblečení.

    OdpovědětVymazat