úterý 3. června 2014

Látková výbavička šitá na míru

Když začínáme s používáním moderních látkových plen, většinou jsme zaskočeni pestrostí výběru jednotlivých typů a variant plínek, které jsou na trhu dostupné. Volit lze pleny kalhotkové, čtvercové, nebo tzv. vše v jednom. Existuje široká škála materiálů od klasické bavlny přes bambus a konopí v různých úpravách až po syntetické funkční vlákno. Někdo si kupuje jednu velikost plen na celé plenkovací období, jinému vyhovuje vystřídat velikostí několik. Každý typ plen má oproti jiným své výhody. V dnešní době je možné vybrat si opravdu na míru to, co sedí právě vám. Ve hře může být také otázka financí a času, který máte k dispozici. Určitě si na začátku budete klást mnoho otázek. Připravili jsme pro vás tento článek, aby vám pomohli se v nabídce moderních látkových plen zorientovat.
 


 Začínáme svrchními kalhotkami


Na první pohled jistě každého upoutají svrchní kalhotky. Jedná se o kalhotky, které se zapínají na patentky, nebo na suchý zip a tvoří ochranu přes savou plenu. Obecně se doporučuje mít do výbavičky nachystané minimálně 3 kousky.  Existují tři základní typy tzv.  svrchňáků: PUL kalhotky, fleesové svrchní kalhotky a vlněné kalhotky.
PUL kalhotky jsou zhotoveny ze 100% polyesteru s polyuretanovým zátěrem. Jedná se o funkční materiál, který nepropouští vlhkost, ale je z 60% prodyšný. Tyto kalhotky většinou výborně udrží oblečení v suchu. Vyrábějí se v různých variantách. Existují „PULky“ určené jen na čtvercové a vícevrstvé pleny, nebo kalhotky univerzální, které sedí na všechny typy plen (tedy čtvercové i kalhotkové). Mohou mít manžetky kolem nohaviček, které zabraňují pronikání vlhkosti na oblečení. Jiné mají kolem nožiček fleesové lemování, jsou tedy měkké a nezpůsobují otlaky ani dětem se silnějšími stehýnky při nošení v šátku. Tyto typy vyhovují miminkům individuálně podle velikosti a tělesné konstituce. To, co bude sedět vám, je třeba vyzkoušet.
Dalším typem jsou fleesové svrchní kalhotky, jejichž výhodou je větší prodyšnost než zaručují PUL kalhotky. Ovšem při delším sezení na zemi nebo v autosedačce mohou provlhat.  
Někteří rodiče upřednostňují čistě přírodní materiály a volí vlněné svrchní kalhotky. Jejich přednostmi jsou kromě vysoké prodyšnosti výborné termoregulační vlastnosti a schopnost samočištění - po použití stačí většinou tyto kalhotky jen vyvětrat. Vyrábějí se v konvenčním designu svrchních kalhotek, nebo vypadají jako navlékací „kraťásky“ (shorties)  – kalhotky určené zároveň jako oděv na léto, nebo „kamašky“ (longies) – kalhotky určené jako oděv na zimu. Specifikem vlny je nutnost pravidelné impregnace v lanolínové kůře.














Kalhotkové pleny hodně nasají

Kalhotkovépleny jsou praktické a jednoduché k manipulaci. Jednoduše je zapnete na zadeček, nasadíte svrchní kalhotky a vše je připraveno. Nadto pojmou hodně vlhkosti a vydrží tedy poměrně dlouho. Když je opatříme separační plenou, která udrží dítě v suchu, jsou ideální na vycházky, na cestování, nebo na spaní. Další jejich výhodou je snadná údržba – i při znečištění stolicí se snadno zapírají. Tyto pleny zřídkakdy protékají. Většinou měníte opravdu jen kalhotkovou plenu a svrchní kalhotky tak zpravidla vydrží dlouho čisté. Kalhotkové pleny mohou být objemnější, ale v dnešní době se dají sehnat i velmi štíhlé varianty (např. Baby Lucy nebo Ellas House). Vaše zavazadlo na procházku bude však o něco více zaplněné, než když si s sebou sbalíte pár kusů čtvercových plen.


Jednu, nebo více velikostí?

Budete se také rozhodovat, jestli pořídíte dítěti tzv. jednovelikostní, nebo vícevelikostní pleny. Pořídíte-li pleny vícevelikostní, budete je obměňovat během plenkovacího období dvakrát až třikrát (některé značky vyrábějí „dvojvelikosti“). Jejich výhoda spočívá v tom, že vašemu dítěti vždy skvěle padnou. Navíc se zřejmě tolik nezničí a zůstanou proto při správné údržbě dobře prodejné.
Jednovelikostní pleny (tedy pleny od narození až po nočník) zase vašemu dítěti vydrží déle. Malým dětem však mohou dělat velký zadeček.
Během růstu dítěte se mohou preference typů plen měnit. Můžete třeba zjistit, že je období, kdy dítěti určitý typ pleny přestane sedět a sedí mu naopak něco jiného. Proto doporučujeme výbavičku nakombinovat z obou typů plen a pořídit od každého něco. Určitě si pořiďte i pár kousků plen určených na malé miminko. Bude to pro vás motivace pustit se do látkování dříve a uvidíte, že tyto pleny zase snadno pošlete dál.

Čtvercová klasika

Jednoduchou a ekonomickou variantou látkování jsou čtvercovépleny. Jejich výhodou je univerzálnost – vydrží děťátku od narození až po nočník. Tato varianta má nejnižší pořizovací cenu. Navíc jejich využití je všestranné. Lze z nich vytvořit několik typů skladů, které zajistí, aby lépe seděly kolem nožiček a zachytily více nečistot. Dají se také naskládat na osminky či různě vrstvit na sebe. Tyto pleny je však třeba používat kvalitní, vysokogramážní (Kikko, Libštátské pleny, T-Tomi, Imse Vimse), aby skutečně sály. Laciné, řídce tkané „čtvercovky“ nepořizujte, takřečeně byste brzy zplakali nad výdělkem.
Výhoda čtvercových plen spočívá v rychlém schnutí a malé objemnosti. Může se však stát, že se čtvercovkami budete muset dítě častěji přebalovat. Savost plenky se dá zvýšit přidáním vkládací pleny, nebo navrstvením několika plen na sebe.
Výbornou variantou jsou také tzv. vícevrstvé pleny (Bambino Mio, Kikko, GroVia, Popolini), které mají vyšší savost a menší objem než klasické čtverce a dají se použít také jako vkládací plenky. Určitě doporučujeme pořídit jich pro začátek do vaší výbavičky na zkoušku alespoň 2-3 kusy. Brzy je oceníte.
Rozhodnete-li se pro látkování jen se čtvercovými plenami, pak je dobré jich mít nachystaných 40 – 60 ks. Na čtvercové pleny budete vždy potřebovat svrchní kalhotky (PUL, vlněné nebo fleesové).


SIO plenky jsou variabilní

Je-li pro vás důležitý elegantní vzhled plenky, pak u vás podobně jako u mnoha dalších maminek zvítězí různé typy Snap in One (SIO) plenek (Bamboolik, Pop-in, Anavy). Jedná se o plenku typu „vše v jednom“, u které se na svrchní kalhotky nacvakávají pomocí patentků vnitřní savá jádra (většinou bambusová). Tyto plenky bývají velmi štíhlé a měkké, dobře proto sedí na zadečku dítka. Navíc jsou zhotoveny v krásných designech.  Jejich výhodou je relativní ekonomičnost a pohodlnost užívání – na jedny svrchní kalhotky lze dokoupit náhradní savá jádra a měnit pouze vnitřní komponenty pleny. Někdo svrchní kalhotky využívá také na čtvercovou nebo vícevrstvou plenu. SIO pleny se snadno udržují a savá jádra schnou rychleji než kalhotkové pleny. Jejich nevýhodou je nutnost vyměnit celou plenu v momentě, kdy se miminko pokaká. Každé miminko je jiné a vylučuje s jinou frekvencí, pravděpodobně si však při volbě tohoto systému budete muset pořídit vícero svrchních kalhotek.


Vaše možnosti sušení – faktor při rozhodování o typu plen

Určitě je dobré zodpovědět si, jaké máte doma možnosti sušení. Materiál plen totiž ovlivňuje délku schnutí.  U přírodních materiálů platí, že čím více vlhkosti absorbují, tím déle potom schnou. Nejvíce času tedy bude třeba na schnutí kalhotkové pleny zhotovené z bambusového froté. Kratší dobu schnou kalhotky z konopného flauše, ještě kratší má bavlněný velur nebo flanel. Úplně nejrychleji schnou kombinované funkční materiály (mikrofroté). Pokud máte malý byt a málo prostoru na sušení, bude pro vás zřejmě prioritou rychlé schnutí a malý rozměr plen. Toho můžete docílit jednak sestavením výbavičky z bavlněných čtvercových plen, máte-li je kde rozvěsit. Největší úspory místa však docílíme pořízením kapsových plen nebo plen typu „vše v jednom“ s rychleschnoucími savými jádry zhotovených z mikrovlákna. Tyto pleny nabízejí například značky Bum Genius, GroVia nebo Tots Bots.
Jste-li naopak majitelé sušičky, pak doporučujeme nakoupit extra savé bambusové pleny (Bamboolik, Pop-in, Anavy, Baby Lucy), nebo konopné pleny (Ellas House). Lze je skombinovat i s bavlněnými plenami (Haipa Daipa, Baby Lucy), které rychleji schnou, což oceníte především na cestách. Máte-li smíšenou výbavičku, lze savější pleny ještě dosušit venku na sluníčku.

Kolik času máte na údržbu látkových plen k dispozici

Dalším kritériem, které budete při výběru výbavičky zohledňovat, je čas. Nejprve zvažte, jak často budete prát. Budete-li prát 1 krát za 2 dny, pak by vám mělo stačit 18 kusů plen (započítána je i doba schnutí). Při praní jedenkrát za 3 dny budete potřebovat 24 plen (a 3 svrchní kalhotky). Při sušení v sušičce si však vystačíte i s méně kusy, protože nepotřebujete takovou zásobu plenek k okamžitému použití po dobu praní a schnutí zbytku výbavy.
Pokud bychom měli látkové pleny zhodnotit z hlediska časové náročnosti, nejvíce času zřejmě zabere používání čtvercových plen, které je třeba naskládat. Budete-li používat některý ze skladů (dráček, novorozenecký sklad), osvědčilo se tyto sklady vytvořit na plenách dopředu, aby byly v denním provozu nachystané. Naopak nejsnazší variantou jsou pleny vše v jednom. Je mnoho maminek, které v dnešní době volí tento způsob látkování. Buď se s dítětem věnují dalším projektům a nemají tolik času, nebo je jim tento typ plen nejsympatičtější a jiné varianty jim připadají příliš složité. Patříte-li také mezi zaměstnané ženy, nebojte se této varianty. S plenami vše v jednom je látkování opravdu velmi snadné, pleny fungují stejně jako tzv. jednorázovky. Můžete se rozhodnout, jestli zvolíte pleny kapsové (Bamboolik, Ones&Twos, T-tomi, Bum Genius, Tots Bots), u kterých vkládáte savou část do kapsy uvnitř kalhotkové pleny, nebo „Snap in One“ (Bamboolik, GroVia, Anavy), kde se savé jádro nacvakne přímo na kalhotky. Nakonec určitě zjistíte, že používání látkových plen není žádná věda.  



Nastávajícím maminkám
Jste-li těhotná a výbavičku látkových plen si teprve chystáte, doporučujeme ji sestavit z 10-12 kusů různých druhů a typů plen a 2 svrchních kalhotek, abyste zjistila, co vám nejlépe vyhovuje. Až budete mít jasno, výbavičku snadno rozšíříte a nevhodné pleny prodáte. Příliš nedoporučujeme nakoupení všech plen dopředu od jedné značky, protože můžete zjistit, že tato značka vám nesedí a změna bude pro vás komplikovanější.

Kde se dozvědět více
Budete-li mít jakýkoliv dotaz, týkající se používání látkových plen, rádi vám jej zodpovíme osobně na některé z našich prodejen, nebo emailem na info@branakdetem.cz. Spoustu informací můžete načerpat také v našich článcích a obrazové galerii
Máte-li zájem o informace ohledně používání látkových plen, můžete navštívit náš kurz s názvem Zdravé přebalování v Praze,  Brně, Damníkově nebo Jičíně. Podrobně se zde seznámíte s různými typy plen a jejich používáním, zkušená lektorka vám také ochotně pomůže s vindividuálním sestavením výbavičky.
Jsou-li pro vás tato města z hlediska vzdálenosti těžko dostupná, můžete v blízkosti svého bydliště kontaktovat některou z našich Látkovacích poradkyň.


Přejeme vám šťastné plenkové období a těšíme se na spolupráci s vámi!

Text: Kateřina Stojaspalová

Žádné komentáře:

Okomentovat