úterý 7. dubna 2015

Plastové hračky doma nemáme

Dřevěná zvířátka, kostičky, masivní dřevěná autíčka, spousta didaktických pomůcek a přírodnin ke zkoumání, hudební nástroje, látkové panenky a maňásci, jednoduchá papírová leporela a hlavně – ANI JEDNA PLASTOVÁ HRAČKA. Takto může vypadat vybavení hracího koutku dětí, jejichž rodiče se rozhodli volit pouze hračky z přírodních materiálů. Nechtějí se totiž doma nadměrně obklopovat plastem. Vydat se touto cestou vyžaduje odvahu jít proti proudu, protože se může snadno zdát, že ta spousta běžně dostupných pestrobarevných hraček z umělé hmoty vyrobených v Číně nutně souvisí s dětstvím v dnešní době a jinak to snad ani není možné. Povídala jsem si se dvěma maminkami dvouletých dětí, které se rozhodly dělat si věci jinak. Ukázaly mi, že s batolátky to rozhodně možné je, chce to však probudit v sobě tvořivost, hledat vynalézavá řešení a mít kuráž si to ustát.

Darina Hradská
Maminka dvouletého Eduarda, výtvarnice a fotografka. Věnuje se výrobě
originálních šperků technikou lité pryskyřice, o níž napsala knihu. Její krásné
náušnice si můžete prohlédnout v Bráně k dětem v Brně. Se synem na rodičovské dovolené vyrábí a prodává látkové aktivity pro batolata a háčkované hračky pro miminka. Více o ní se dozvíte na www.AtelierDareen.cz.


Petra Bölcskei
Má dvouletou dceru Annu Timeu, kterou porodila doma. Před narozením dcerky pracovala v brněnské Bráně k dětem, která ji inspirovala ke kontaktnímu rodičovství a kde získala přehled o tom, jaké možnosti ekologické výbavy pro děti vlastně existují. Nyní pracuje pro Unii porodních asistentek jako koordinátorka Kruhu přátel UNIPA.


PROČ SE ROZHODLY NEMÍT PLASTOVÉ HRAČKYObě mladé maminky – Petra i Darina se snaží žít ekologicky, vařit zdravá jídla, léčit se přírodními prostředky a při výchově se řídit principy kontaktního rodičovství. Používají látkové pleny, praktikují bezplenkovou komunikační metodu, nosí v šátku. Přemýšlení o hračkách tak pro ně bylo jen dalším logickým vyústěním jejich rodičovské filozofie a životního stylu.
V domácnosti dávají přednost věcem, které jsou zdravotně nezávadné a materiálem i zhotovením mají blízko k přírodě. „S manželem nemáme rádi plast tak všeobecně. Cokoliv je možné koupit z jiného materiálu, koupíme raději neplastové. Tímto se řídíme i u hraček. Nejenže jsou dřevěné hračky mnohem hezčí a kvalitnější, ale mají také delší životnost a navíc mají vlastní kouzlo – nesou vůni a energii dřeva,“ říká Petra. A podotýká: „Zatím jediné plastové hračky, které u nás najdete, jsou reálné postavičky zvířátek a jedna sada formiček na písek, které dcera dostala od pradědečka.“

Pro Darinu je problematická masová produkce spotřebního zboží, k němuž hračky neodmyslitelně patří. „Vždycky jsem tíhla spíš k řemeslníkům, malovýrobě, přírodě, takže se v tom odráží i náš život. Nenechávám se ovlivňovat reklamami, raději si koupím sukni od šikovné kamarádky nebo ze sekáče než z módního řetězce, takže nemám nejmenší důvod kupovat hračky vyrobené v milionech kusů.“

Rybička na hledání předmětů - Atelier Dareen

HRAČKY - NEHRAČKY

Obě maminky se inspirují Montessori pomůckami, které svým dětem pořizují nebo samy vyrábějí. Někdy stačí opravdu málo – dvě nádoby s vodou, obyčejný košík a provázek nebo miska fazolí – a hned je na světě zábava na dlouho trvající chvíli. Petra s Darinou se snaží nabízet ke hře i běžné předměty, které nejsou hračkami, ale pro děti mohou být velmi zajímavé. „Už když byl Edík miminko, tak jsem mu radši dala vařečku nebo třeba ruličku od papírových ubrousků, než abych mu nějakou hračku koupila. Ráda věci spíše recykluji,“ říká Darina. Petřině Timejce zase dědeček vymyslel a vlastnoručně vyrobil technickou stanici sestavenou z pojistek, zvonků, spínačů a ventilů připevněných na dřevěném prkně. Dvouletá holčička hračku přímo zbožňuje, baví ji dokolečka testovat možnosti tlačítek a táhel. V podstatě jen dostala to, co ji zajímá odedávna – nyní si může cvičit jemnou motoriku s mechanickými „udělátky“, které nás běžně obklopují a děti takřka magicky přitahují, ale zároveň jim bývají těžko přístupné.


NA MÍRU DĚTSKÝM POTŘEBÁM

Petra s Darinou mají v herním koutku také řadu didaktických pomůcek, které se mění podle zájmu dítěte a vývojového období, jímž jejich ratolest právě prochází. Petra vysvětluje: „Když dcerku baví navlékaní, kupujeme hračky navlékací. Když vkládání, kupujeme vkládací, nebo také hračky na třídění barev, přiřazování zvířátek, různé hmatové hračky a podobně.“ Správná hračka by totiž podle ní měla pro dítě být aktivitou, která rozvíjí a podporuje jeho aktuální zájem. Je přesvědčena, že velké množství hraček zbytečně zahlcuje podněty. Proto jich má část vždycky schovanou a pravidelně je obměňuje podle toho, co její dcerku právě zajímá.

Vkládačka – Kostka Goki

KDE TO VŠECHNO SEHNAT

Ze zkušenosti vím, že kvalitní hračky z přírodních materiálů se v regálech obchodů hledají mnohem obtížněji než běžně dostupné hračky z umělých hmot. Proto jsem se obou maminek ptala, kde všude svým dětem věci na hraní opatřují. Shánějí je hodně na internetu, obě často zamíří do Brány k dětem. Rády ale také nakupují bazarové věci a účastní se hračkové výměny s kamarádkami. Výměna probíhá tak, že na Facebooku každá ze zapojených
maminek nabídne k zapůjčení na určité období nějakou didaktickou hračku a všichni zúčastnění tak mohou mít doma neustále něco nového bez utrácení peněz a následného zahálení věcí v koutě.

 
Stavební kostky velká duha, 12ks (Grimm's)

JAK ŘEŠÍ PŘÍPADNÁ ÚSKALÍ

Jak řeší Petra s Darinou klasickou situaci, kdy mají sice rodiče představu o tom, s čím si jejich děti budou hrát, ale rodina a přátelé dětem nosí darem hračky ideálům na míle vzdálené? „Loňské Vánoce bylo pod stromečkem na
můj vkus jednak příliš mnoho hraček a bohužel i plasty se tam našly,“ posteskne si Darina. A dodává: „Řeším to tak, že hračky, které se mi nezamlouvají, odklízím nenápadně z dohledu. Ale musím říct, že naprostá většina dárků odpovídá mým představám – rodina nám často naděluje látková zvířátka, dřevěné skládačky, krásná leporela nebo výtvarné potřeby.“

Petra se snaží takovým situacím předcházet a vytváří pro svou rodinu a přátele pravidelně online nákupní seznamy. S úsměvem říká, že rodina si již zvykla a nikdo s tím nemá problém. „Vědí, že nepoužíváme běžné věci v péči o dítě, ať už jde o kosmetiku nebo plenky. Takže všichni s námi dárky konzultují dopředu.“

Stavební kostky a skládačka v jednom Goki

DOMACÍ VÝROBA VÍTÁNA

Podstatná část věcí, se kterými si děti Petry a Dariny hrají, je zhotovena ručně. Petra zapojuje do výroby hraček pro malou Timejku celou rodinu. „Vyrábí tatínek, dědeček, prababička a dokonce ten pradědeček, co jí jednou
koupil plastové hračky na písek, jí potom na Vánoce vyrobil dřevěnou kolébku pro panenku a sám v ruce ušil polštářek i s peřinkou, “ chválí si.

Darina, která má výtvarné vzdělání, si vyrábí hračky pro svého Edíka hodně sama a stíhá je navíc ještě dělat na zakázku. Háčkuje nádherné multifunkční „ufony“, jak jim říká, určené pro miminka, opatřené nejrůznějšími protahovacími šňůrkami, šustidly, rolničkami a chrastítky, které dokážou zabavit na dlouhou dobu. S rostoucím věkem svého synka začala také šít didaktické aktivity pro batolata z filcu – například hmatové bludiště nebo rybičku na hledání předmětů.
A jak to všechno Darina při mateřství stíhá? „Nedokážu jen tak sedět a nic nedělat. Takže nejenže například nesedávám večer u televize, ale třeba ani v autobuse nesedím jenom tak, alespoň háčkuji. Protože syna nosím v šátku, mívám volné ruce,“ prozrazuje. A dále vysvětluje: „Využívám každé volné chvilky, kdy si Edík s něčím hraje sám. Když chce naopak být se mnou, tak si ho vezmu a ,pracujeme´ společně. Sedává mi na stole, kde šiji, a tam mi nasazuje špulky od nití na stroj, přeskládává do krabičky nejrůznější věci, které potřebuji ke své práci, praská bublinkovou fólii, do které balím šperky a podobně. On se tím vlastně trénuje a učí… A mimo to bych mu ráda předala vzor, že práce je zábava a ne otrava.“


Multifunkční "ufon" - Atelier Dareen

BUSY BAGS - ÚŽASNÝ VYNÁLEZ


Darina organizuje pro skupinu kamarádek, mezi které patří také Petra, výměnu tzv. busy bags [pytlíčků na zabavení]. Jedná se o výměnu ručně vyráběných didaktických hraček a aktivit mezi maminkami nebo učitelkami. Domluví se například deset lidí, z nichž každý si vybere nějakou drobnou aktivitu, kterou pak vyrobí desetkrát. Když si své výrobky potom všichni zúčastnění navzájem vymění, každému se nakonec sejde deset odlišných aktivit. „Je jednodušší shánět materiál a vyrábět desetkrát stejnou věc, než sám vyrábět deset rozdílných hraček,“ říká Darina a obě maminky si tyto výměny velice pochvalují. Didaktické hračky získané v několika busy bags výměnách tvoří nezanedbatelnou část hrací výbavy jejich dětí.
Zaujala-li vás myšlenka busy bags, zkuste zapátrat ve svém okolí, na Facebooku nebo se samy domluvit se svými kamarádkami. Inspiraci k vlastnoručně vytvořeným hračkám najdete na internetu. Sama jsem se jedné výměny zúčastnila a získali jsme několik zajímavých didaktických hraček, které naše dcerka miluje.
 

NÁŠ TIP Také se vám líbí smysluplné hračky z přírodních materiálů? Široký výběr naleznete zde


Autor textu: Kateřina Stojaspalová

Článek byl publikován v magazínu Nákup všemi smysly číslo 7.

Doporučujeme ještě přečíst:
Rodinná masáž jako sbližující rituál
Mít sebe na prvním místě
Můj život s dvojčátky

4 komentáře:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Také spíše preferuji dřevěné hračky, příjde mi dokonce, že vydrží mnohem déle, než ty plastové. Naposledy jsem dětem koupila z https://hrackyzadobrekacky.cz/drevene-hracky/dreveny-vlacek-s-barevnymi-kostkami-jz1ol dřevěný hráček a hned si jej oblíbily.

  OdpovědětVymazat
 3. My doma z plastu máme akorát lego, které naše děti podědily ještě po mně, když jsem byla malá. Největší úspěch ze všech hraček, co máme, ale stejně sklidila hadrová panenka :) Zbožňuje ji hlavně naše nejmenší a nedá ji z ruky prakticky nikdy :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Děti ty hračky co jsme jim koupili miluji, ale docela dost si teď v poslední době k tomu ještě oblíbily antistresové hračky, které jsme jim dali pod stromeček na Vánoce. Přijde mi že je to něco co od nás vůbec nečekaly. Ale jak žijeme v Praze tak bohužel často zažívám nepříjemné stresy.

  OdpovědětVymazat