pátek 10. dubna 2015

Bavíme se nástrahami FENG SHUI

„Moudrost a mystika Východu mají velmi mnoho co říci právě nám, i když hovoří svou řečí, kterou nelze napodobovat. Měly by nám připomínat, co máme ve své kultuře podobného a co jsme již zapomněli, a zaměřit naši pozornost na to, co jsme jako nevýznamné odsunuli stranou...“
                                                                                                Carl Gustav Jung



Pokud se rozhodujete s výhledem pomalinku se přibližujícího jara uklízet v sobě i ve vašem okolí, vyplatí se vědět, podle jakého scénáře při takovémto „úklidu“ postupovat. Podle starých čínských Mistrů hrají v divadle znamenajícím opravdový svět hlavní roli 3 herci. Čas, člověk a prostor. 

V HLAVNÍ ROLI "PROSTOR"

Největší proslulosti v naší éře nedosáhl kupodivu na první pohled nabízející se „člověk“. Tím méně pak nenápadný „čas“, který se v posledních letech proslavil zejména tím, že ho lidé mají údajně čím dál méně. Oba je převálcovaly rozličné poučky a pomůcky z oboru feng shui. Ty se ovšem v drtivé většině zaměřují pohříchu pouze na herce třetího, tedy „prostor“.
Navíc v podobě učení, které bylo přeneseno z Číny na Západ v ne vždy kompletní podobě. Což samozřejmě nezabránilo rozvoji obrovského informačního průmyslu, v němž se až příliš snadno ztrácí orientace. Někdy i záměrně, protože „bílí psi“ (jak zápaďáky Číňané s určitou mírou škodolibosti nazývají) nejsou buďto schopni, nebo hodni z pohledu takticky předávaných informací ze Země Středu opravdového poznání. Nebo proto, že k restrikcím
ohledně přenosu učení docházelo opakovaně i v samotné Číně. Feng shui má zmatený už svůj marketingově zažitý název. Nejtrefněji představuje nauku o hrobnictví. Díky ní se můžete třeba dozvědět, jak nejvhodněji uspořádat
místo vhodné pro odpojení mysli od těla.


ŘEŠTE JEN TO, CO NEFUNGUJE
 
Zaměřovat se na prostor a jeho úklid či úpravy je na první pohled fajn. Když však neberete do úvahy změny v čase, stejně jako danosti fungování toho kterého člověka, tak se to může stát ne příliš užitečným. Přesnější pojem založený na hlubším přístupu by měl být feng ren shui, kdy v pomyslném středu hraje zásadní roli člověk (čínsky „ren“). S trochou štěstí člověk vědomý a vzpřímený, který představuje obdobně jako skály či stromy pro čínské Mistry pilíř mezi nebesy a Zemí.
Když už se rozhodnete dělat pořádek s pomocí feng (ren) shui, bývá moudré zabývat se pouze těmi prostory a oblastmi života, které vám nefungují. Nechat si vymáznout od boku „od feng shui experta“ náčrtek domu, bytu či obchodu bez rozebrání osobních daností jeho majitelů podle jejich podrobného astrotypu - a vhledu do novot, které přináší neustále se měnící veličina času - je jedna z nejpošetilejších investic, co můžete udělat.
Nefunkční prostory poznáte vedle dalších znaků i podle toho, že bývají propojeny s problémy ve vašem těle či psychice. Někdy i se závažnými zdravotními následky. Avšak pokud chcete měnit prostor a nejste ochotni udělat nic sami se sebou, může se z nedostatečných úprav bytu stát pouze „esoterická výmluva“ pro to, že věci nefungují.


KDO ZÍSKÁ PRVENSTVÍ? PRACHY NEBO PARTNERSTVÍ?

Nejčastěji se podle mé zkušenosti lidé zaměřují na oblast hojnosti neboli prosperity. Což je v jejich slušňáckém slovníku přijatelnější označení pro „peníze“. No jo, ale v rámci magického čtverce Luo Shu je sektorů 8 a k tomu, aby se neřeklo, v samotném středu ještě jeden navíc. Takový, jehož jméno se bojí všichni vyslovit. Kouzlo tkví právě v rovnováze životní cesty tvořené všemi
těmito sektory. Proto nadměrné zvelebování či snad jakési vítězství v jednom sektoru, který kopíruje všeobecné touhy naší doby, může znamenat (a většinou také znamená), nečekané problémy v sektoru jiném. Tak už to bývá při fungování zákonu rovnováhy.

Druhým „nejoblíbenějším“ bývá sektor zaměřený na partnerství. Zřejmě proto, že o zlozvyku vybírat si životního partnera a nezaměřit se přes opar růžových brýlí zamilovanosti na to, jak funguje „její“ maminka a jaký by asi „on“ byl tatínek, nejlépe vypovídá míra rozvodovosti v západních zemích.

                      

CO SE DOZVÍTE PŘI SKÁKÁNÍ PANÁKA?

Když bychom si s čínskými dětmi „zaskákali panáka“ podle posloupnosti čísel v takovémto čtverci, zřejmě by se nám poštěstilo zakusit, že vyjít na životní cestu ve vodním sektoru 1 (někdy nazývaném jako „kariéra“) a skočit do sektoru 2 (nazývaného „partnerství“) zvládne snad až na „autisty“ a „singles“ každý. Ovšem nepříliš jednoduchý skok ze zemské „dvojky“ do lesního sektoru 3 (který se zaměřuje na tradice, rod, předky a potomky) bez náležitého povědomí o jeho fungování se blíží bláznovství. Vždyť i naši předkové dobře věděli, že s partnerem si berete celou jeho rodinu.
Pokud již zvládnete tyto „triviálnější záležitosti“, otevírá se nám vytoužené prozkoumání širšího světa v sektoru 4, představujícím hojnost nespoutaného větru, pohrávajícího si s korunami stromů. Samozřejmě zejména hojnost
příležitostí, poznání, sdílení a naplňování potřeb. A když budeme opravdu hodní, možná se nakonec objeví za odměnu i nějaké ty peníze.


OTEVŘÍT SE SVĚTU I KREATIVITĚ
 
Dál cesta vede ke středovému sektoru 5, kde hraje jedinečnou roli vaše tajemné, pro někoho až iluzorní, JÁ. Ale chraň vás koza rohatá příliš se v něm hnípat a neuhánět si to přímočaře dál do kovového sektoru 6, který vás
otevře světu naplno.
Do života se přece občas hodí rovněž nějaké ty principy či pravidla, i když to může znamenat vnitřní či vnější boj. A třebaže se setkáváme s označením tohoto sektoru jako „nápomocní přátelé“, moudří lidé varují vehementně
před takovými, kteří za vámi přijdou přímo z „mokré čtvrti“. Ti občas člověka stáhnou k principům, které ho příliš daleko neposunou.
Další mantrou naší doby je „kreativita“ a té se prý daří v sektoru 7, balancujícím mezi prvky kovu a vody. Lidem s bujnější fantazií připomíná rozeklaný jazyk čarodějnice. Nedivte se tedy, že pokud se vám opakovaně daří otěhotnět, aniž byste to plánovali, možná se dobře bavíte s vaším protějškem právě v tomto prostoru.


JAK MOC A JAK RYCHLE SE PROSLAVIT?
 
I když zde vytvoříte originální a nové věci, opravdu chytře je uvedete do praxe díky rozjímání či snad i meditaci ve vyhřívané jeskyni představované sektorem 8. Cesta k němu nebývá přímočará. Což možná již dnes zjistili státní úředníci s těmi politiky, kteří vymýšleli nová vědecká centra za peníze z EU, z nichž se nějak nedaří vytlouci žádný užitek (a to účty za energie i správu těchto obřích budov neustále rostou).
Pro samou upovídanost bychom zapomněli, že řada lidí ještě více než po penězích baží po slávě. Inu na renomé vyhradili staří Číňané až sektor poslední. Sektor 9 je zasvěcený prvku ohně, kde se měla životní cesta díky
postupně nasbírané moudrosti a životním zkušenostem zakončit.
A promýšleli to samozřejmě s tou slávou trochu důkladněji. Bude tedy jen na vás, jestli svůj prostor i sebe sama připravíte na ulpívání na věcech vezdejších, nebo přesáhnete svoje různá omezení alespoň na konci svého
života…


Jiří Kopal vytváří a posiluje značky firem i začínajících podnikatelů. V případě trochy času navíc nabourává jedné báječné ženě výchovu třech společných dětí nebo pomáhá lidem s otevřenou myslí zušlechťovat jejich vztahy, příbytky či obchodní prostory za pomoci učení starých čínských Mistrů.
www.manofi.cz
 

Text: Jiří Kopal


Článek z časopisu Nákup všemi smysly číslo 7.

Žádné komentáře:

Okomentovat