Dnes už si většina rodičů naštěstí uvědomuje, že strčit malé dítě do náručí hrozivě vyhlížejícího čerta je jedna z celkem zaručených cest, jak mu způsobit doživotní trauma. Skvěle to popisuje Katka Králová z Nevýchovy: „Rodíče často vnímají Mikuláše jako skvělou možnost, jak svého malého raubíře donutit, aby byl alespoň chvíli hodný“. Jenže pokud takové strašení a zastrašování (Jestli nebudeš hodný, tak si tě čert odnese do pekla!) překročí zdravou mez, může to skončit nočním pomočováním, poruchami řeči či panickým strachem ze tmy.
V Bráně k dětem potkáte jen hodné anděl(k)y |
Čert jako zážitek
I výsledky takto vynucené poslušnosti většinou bývají pouze krátkodobé. „Nejlepší je návštěvu čerta a Mikuláše pojmout jako zážitek,“ radí Katka. V takovém případě čert přestává být zákeřným monstrem číhajícím v temnotách, ale mění se v kouzelnou bytost, na jejíž příchod se dítě spolu s rodičem těší jako na zajímavé dobrodružství.Velmi důležité je potomka nevydat této nadpřirozené síle napospas, ale být pro něj podporou, poskytnou mu pocit bezpečí. Užitečné nápady, jak z návštěvy Mikuláše udělat zážitek a ne trauma, najdete v Katčině videu ZDE. Další možností je navštívit některou z četných „čertovských“ akcí, kde se dítě s pekelníky setká, ale v mnohem uvolněnější atmosféře a ještě si užije třeba soutěže nebo putování za Mikulášem.
A když už pojmeme návštěvu nebesko-pekelné družiny takto „zdravě“, není od věci zamyslet se i nad obsahem balíčků, které mrňousové při této příležitosti dostávají. Dárečky k tomuto svátku prostě patří, vždyť svatý Mikuláš proslul štědrostí a navíc je i patronem dětí. Původ jeho nadílek lze vystopovat až do 10. století, kdy tento světec začal navštěvovat děti v Německu. První zmínky o podobných obchůzkách u nás pocházejí již ze 14. století, tedy z doby, kdy našim luhům a hájům vládl Karel IV.
Zdravější nadílka
Tehdy se ale děti musely většinou spokojit s mnohem skrovnějšími dárky – jablíčky, sušeným ovocem a ořechy, cukroví už bylo vzácnější. Dnes bohužel většina ne zrovna neobjemných balíčků obsahuje hlavně nezdravé průmyslové cukrovinky – čokolády, sušenky a bonbóny. Pro zdraví dětí na samém začátku zimy není takový příděl cukru, nekvalitních tuků a bohužel i řady sporných „éček“ zrovna vhodný. Naštěstí už dnes není problém sehnat zdravější alternativy a Mikuláš je skvělou příležitostí, kdy dětem tyto dobroty nabídnout.
Oblíbení gumoví medvídci i tvrdé „cucací“ bonbóny jsou k dostání také v bio kvalitě – doporučujeme ty od Sonnentoru. Na trhu jsou i žvýkačky a bonbóny slazené xylitolem, který působí jako prevence zubního kazu. Přeslazené tyčinky lze nahradit podobnými sladkostmi vyrobenými z čistě přírodních surovin – zejména ovoce a oříšků. Hledejte je třeba pod značkami Lifefood, Hermes, Chimpanzee či Ma baker.
Rawdobroty
Zkrátka nemusí být ani děti, které ze všech laskomin nejvíce milují čokoládu. Úžasné a ještě v raw kvalitě, doplněné ovocem či ořechy jsou kousky od Lifefood. Zaručenou kvalitu nabízí i značky Zotter, Green Dream nebo Vivani. Existují i zdravější verze sušenek, vyrábí je například Sonnentor, Pečivo Staňka či BioNebio. Pokud hledáte podobné dobrůtky v nepečeném provedení, vyzkoušejte třeba lněnky nebo pohanky od českého Lifefoodu.Jak už jsme zmínili, do mikulášské nadílky tradičně patří i sušené ovoce a ořechy. Ideální je volit plody nesířené, nesolené, neobalené cukrem, nevykoupané v nekvalitní tukové polevě a pokud možno bio. Nabídka je opravdu široká, mezi osvědčené značky patří County Life, BioNebio i Lifefood. Vysloveně zimním kouskem jsou zasněžené mandle ve vanilkovo-kardamonové marinádě. A když už máte návštěvu Mikulášovy družiny zdárně za sebou, odměňte se třeba požitkem pro opravdové labužníky – oříšky a ovocem v raw čokoládě od BIO Cocoa.
Náš tip:
V některých rodinách Mikuláš kromě dobrot přináší i drobné dárky – takovou předzvěst vánoční nadílky. Zkrátit dlouhé zimní večery dětem pomohou třeba anděl na domalování, razítka s vánočními motivy, oblíbená magická tabulka, dřevěné miniautíčko nebo puzzle Namaluj si sám.
Autor textu: Zuzana Dostálová
Použité zdroje:
www.vira.cz/mikulas
www.ceske-tradice.cz/tradice/zima/sv.-mikulas/_zobraz=mikulasska-pochuzka
www.nevychova.cz
Doporučujeme ještě přečíst:
VÝCHOVA NEVÝCHOVOU aneb Jde to i bez křiku a výčitek
Raw food neboli živá strava - když léčí každé sousto
Kokosový olej: Přírodní chuť intimity
Použité zdroje:
www.vira.cz/mikulas
www.ceske-tradice.cz/tradice/zima/sv.-mikulas/_zobraz=mikulasska-pochuzka
www.nevychova.cz
Doporučujeme ještě přečíst:
VÝCHOVA NEVÝCHOVOU aneb Jde to i bez křiku a výčitek
Raw food neboli živá strava - když léčí každé sousto
Kokosový olej: Přírodní chuť intimity
Super taky jsme kupovaly zdravé mlsání.
OdpovědětVymazat