Obě jsou již několik let aktivní v české i mezinárodní šátkařské komunitě a pro obě z nich se stalo nošení dětí takřka povoláním. V současnosti nosí své nejmladší dítě, a protože šátkování skutečně milují, jsou majitelkami pěkného „komínku“ z poskládaných šátků, jehož osazenstvo se neustále mění s tím, jak přibývají nové kousky a ty starší jsou zase posílány dál. Pojďme nahlédnout pod pokličku zálibě v šátkování, která již nejedné mamince učarovala…
![]() |
Katka Brožová s rodinou. |
Hana Novotná |
Co je na šátkování krásného, co vám to dává?
Katka: Miluju ten pocit, že mám miminko (batole) stále u sebe a mohu mu kdykoli dát pusu, obejmout ho, mluvit na něj a vědět, že mě vnímá, cítí, že jsme zase "jedno tělo". Miluju jeho pohled očí, když ho v šátku (i jinde ;)) kojím, je to ten nejzamilovanější pohled, co znám.
Zároveň ta praktičnost a má svoboda. Nemusím řešit, kam jdu, jaké tam jsou překážky. Mohu vzít za ruce obě své starší děti.
Hanka: Na šátkování je krásný ten kontakt s mým děťátkem. Tulit se, mít ho nablízku, cítit vůni jeho hlavičky. Vnímat každý jeho nádech/ výdech, mít ho neustále pod kontrolou a přitom mít volné ruce, moci se věnovat i ostatním dětem nebo jiným povinnostem. Miminko je mnohem klidnější u maminky, než někde odložené o samotě.
Víme o vás obou, že se šátkování stalo vaším velkým koníčkem. Jak se to projevuje v každodenním životě?
Katka: Haha, to ani nechtějte vědět :-). "Normální" člověk se ráno obleče dle počasí a příležitosti, člověk kreativní k tomu přidává ještě sladění oblečení. No a já?!? V první řadě mi musí vše ladit - moje oblečení, Kubíkovo oblečení, šátek, no a ještě oblečení starších dětí... Ale proč to píšu... PRVNÍ je šátek a od něj se odvíjí vše ostatní :-). No a abych nezapomněla, náhradní oblečení musí ladit taktéž! No a samozřejmě se mi o šátcích zdá a hodně o nich mluvím.... Manžel by vám řekl víc :-).
Hanka: Asi nejvíc tak, že hodně šátky střídám. Zkouším různé značky, délky, vzory a složení. Nošení si opravdu užívám, je to moje vášeň. Někdy je to ale fakt úlet. Šátky a jejich vzory občas vidím skoro všude. Na záclonách, potazích a různých látkách, ale i na lidech a jejich oblečení. Nedávno šel proti mně pán se zlomenou rukou uvázanou v šátku kolem krku. Než mi to došlo, tak jsem se úplně dychtivě snažila rozpoznat, zda nese dítě a v jakém šátku.

Autor fotografie: Ivana Absa Prášková, ABSAfoto |
Katka: Aktivní jsem začala být, když jsem lektorovala v Bráně, ale nikdy by mě nenapadlo, že budu aktivní i virtuálně. Ale osud mě zavál do Holandska a já byla ze začátku nešťastná, že nemůžu nijak pracovat nebo pomáhat a tak jsem jednoho dne klikla na FB, na stránku o nošení, kde se to jen hemžilo dotazy, které jsem dříve zodpovídala "face to face" a totálně jsem tomu propadla. A také jsem si nikdy nemyslela, že si najdu virtuální kamarády, ale i to se stalo, i když mnoho z nich se snažím poznávat osobně při cestách do ČR. Jinak mi to jednak dává pocit, že nejsem "zbytečná" a také že nejsem jediný šátkařský cvok na světě. A v posledních měsících se snažím pronikat i do holandské šátkařské komunity…
Hanka: Jsem dost společenská, takže pro mě je docela důležité patřit do nějaké skupiny lidí, ve které nacházím souznění a pochopení. Neustále se zde setkávám s něčím novým. Je to pro mne inspirativní, ale i poučné. Někdy mě to nutí změnit úhel pohledu a být třeba i více tolerantní. Rozhodně to obohacuje můj obecný přehled v oblasti mateřství a v neposlední řadě zde navazuji i nové přátelské vztahy.
Proč je dobré mít více než jeden šátek?
Katka: Určitě je dobré mít více šátků, pokud člověk nosí denně. U nás je šátek často poblinkaný, propocený, ale i není od věci mít více různých příměsí a délek... Ale také jsem před takřka sedmi lety začínala s jedním.Hanka: Protože když se ten jeden umaže, nebylo by v čem nosit.

Oblečení, které nosíme na těle, také nemáme jen po jednom kuse. Rádi je měníme podle počasí, kombinujeme podle barev a naší nálady. A tak to může být i se šátky.
Pak je tu ale ještě další věc a tou jsou rozličné délky, značky, tloušťky, vzory, barvy a složení šátků, které si nejedna šátkařka ráda vyzkouší nebo prostřídá. Na jednovrstvý úvaz je lepší zvolit kratší, širší a tlustší šátek. Na vícevrstvý naopak stačí tenčí a musí být delší. Do zimy a v létě se velmi hodí šátek s příměsí vlny, která je funkční. Někdo má zas rád hedvábí (udržuje konstantní teplotu) či len (odvání vlhkost od těla), které jsou chladivé, hladké a pevné. Tyto směsové šátky pak mají ještě různé vlastnosti týkající se pohodlí na ramenou, pružení při chůzi apod. Pokud si nějaká šátkařka toto vše má možnost vyzkoušet a na těch rozdílech jí záleží, pořídí si třeba více šátků, aby si mohla mezi nimi patřičně vybírat.
Pro nezkušené rodiče může vypadat šátek jako drahá investice. Co byste k tomuto tvrzení řekly a jaká je vaše zkušenost?
Katka: Šátek je i není drahá investice, jak se to vezme. Pokud vezmu přibližně stejné cenové kategorie šátek versus kočárek, jsme u šátku na cca čtvrtině ceny (šátek 1000 kč ~ kočárek 4000 Kč, šátek 5000 Kč ~ kočárek 20000 Kč), ale při prodeji jde šátek svou hodnotou o max 20% dolů (ale také může jít o 150% nahoru, pokud se jedná o limitovaný a žádaný exemplář) a kočárek ztrácí při prodeji minimálně 50% své původní hodnoty. Takže pokud se o šátek dobře staráme a máme třeba ještě to štěstí, že se nám podařil ulovit parádní kousek, můžeme na tom i vydělat. A šetřit na miminku se úplně nevyplácí, myslím si, že investice cca 1500 Kč je snesitelná a jak říkám, není nenávratná. V neposlední řadě ještě musíme myslet i na sebe, že šátek je naším módním doplňkem.
Hanka: To naprosto chápu. Sama jsem zažila ten pocit, kdy jsem si pořizovala první šátek a z jeho ceny se mi dělalo lehce mdlo. Ale ona výbavička pro miminko není žádná levná záležitost a ani na šátku se nevyplatí šetřit. Za vyšší cenou stojí většinou osvědčená značka, která prošla určitým vývojem a zkušenostmi. Samozřejmostí jsou atesty na nezávadnost barev či materiálu, které nikdo nezíská zdarma a pokud si výrobce dá při výběru záležet i na původu materiálu, jeho kvalita se také odrazí v ceně (např. rozdíly obyčejná vs G.O.T.S. bavlna, len z Číny vs z Evropy apod.).
Velmi levné šátky mohou být obyčejnou obšitou metráží. Ne, že by se v nich vůbec nedalo nosit, ale nikdy vám nezajistí takové pohodlí a bezpečí jako šátky, které byly k nošení dětí přímo utkány zkušenými výrobci.
Zde se také přímo nabízí cenové srovnání s jiným přepravním prostředkem a to s kočárkem. V porovnání s ním je průměrný šátek ještě stále "za hubičku" a udělá mnohem větší službu. Z druhé ruky se pak dá relativně snadno a dobře prodat. Tratíte na něm většinou jen pár stovek, což se o kočárku říci nedá.
Autor fotografie: Ivana Absa Prášková, ABSAfoto |
Doporučujeme ještě přečíst:
Šátky na nošení a móda
Nosíme děti za každého počasí
Co byste měli vědět o nošení v šátku?
Žádné komentáře:
Okomentovat