pátek 17. června 2016

Vyrobte tatínkovi ke Dni otců krém na holení nebo mýdlo

Tátům a tatínkům bychom určitě měli poděkovat nejen jednou v roce. Červnový den otců patří k příležitostem, kdy se tatínkům můžeme důkladněji věnovat. Myslím si, že nejlepší je strávit den společně, zajít si do restaurace nebo vyrazit na procházku do krásného parku.

Většina z nás chce tatínkovi tento den udělat radost i malým dárkem – tak proč by neměl být extra promyšlený a vlastnoručně vyrobený? Originální pánská kosmetika je skvělým začátkem, a proto nabízím pár tipů na domácí výrobu, které můžete vyzkoušet.

3 vyrobené dárky ke Dni otců


Rozmarýnový a mátový krém na holení
Ne každý muž je nadšený vyznavač plnovousu. Takže pokud váš tatínek volí hladké oholení, zkuste mu vyrobit přírodní krém na holení, který je šetrný k pokožce.
Rozmarýn a máta mu dodají velmi osvěžující jemnou vůni. A tento dárek můžete připravit kdykoliv během roku, nejen ke Dni otců.

Potřebujete
1/3 šálku bambuckého másla (asi 73 g)
1/3 šálku panenského kokosového oleje (asi 72 g)
¼ šálku jojobového nebo mandlového oleje (asi 55 g)
10 kapek rozmarýnového éterického oleje
3-5 kapek éterického oleje z máty peprné

Postup
1. V malém rendlíku za nižší teploty smíchejte bambucké máslo a kokosový olej. Míchejte, dokud se nerozpustí. Odstavte a přelijte do mísy odolné vůči teplu.
2. Přidejte jojobový olej a esenciální oleje. Promíchejte.
3. Dejte mísu do ledničky a nechte vychladnout.
4. Vyndejte z ledničky a ručně promíchejte nebo prošlehejte mixérem, dokud směs nebude vláčná.
5. Přendejte do nádobky a skladujte na chladném a suchém místě.
6. Před tím, než dárek věnujete, ozdobte nádobku větvičkou rozmarýnu nebo máty.
Domácí balzám na vousy
Pokud váš tatínek dává přednost delším vousům, zkuste tento přírodní balzám s jemně vonícími oleji, který zaručí zdravý a udržovaný vzhled této mužné okrasy.

Potřebujete
1 polévková lžíce (7 g) včelího vosku, nahrubo nastrouhaného (nebo použijte už připravené kuličky)
2 polévkové lžíce (25 g) bambuckého másla
1 polévková lžíce (6,5 g) kakaového másla
1 polévková lžíce (9 g) jojobového oleje
2 polévkové lžíce (8 g) mandlového oleje
1 polévková lžíce (5 g) kokosového oleje
3 kapky éterického oleje z máty peprné
2 kapky cedrového éterického oleje
2 kapky éterického oleje z rozmarýnu

Postup
1. Všechny ingredience na balzám (mimo esenciálních olejů) vložte do malé sklenice nebo plechovky a tu postavte do kastrolu (nádoba, ve které budete balzám skladovat, by pro tento krok nejspíše byla příliš mělká; plechovka je dobrá volba, vyhnete se tak sklu, které může při zahřívání prasknout).
2. Do kastrolu nalijte vodu do výše palce nebo dvou pod okrajem sklenice a zahřívejte, dokud z ingrediencí nevznikne tekutina. Základ balzámu je třeba hlídat a promíchávat špejlí nebo dřevěnou špachtlí.
3. Jakmile je všechno roztavené, přidejte esenciální oleje – jen pár kapek – na ovonění balzámu a promíchejte. Jakmile balzám voní tak, jak chcete, nalijte ho do plechovky nebo malé sklenice a skladujte v chladnu.
Přírodní kávovo-vanilkové mýdlo

Pokud máte nazbyt trochu víc času, proč si nezkusit vyrobit zcela přírodní mýdlo? Je to skvělá příležitost, jak využít zbytky kávy, a navíc úžasně voní.

Potřebujete
225 g glycerinového mýdla
¼ šálku kávové sedliny
1 lžička vanilky
1 lžička sušeného mléka
malý hrnec

malá kovová či skleněná miska
forma na muffiny
naběračka
příborový nůž

Postup
1. Připravte si všechno, co budete potřebovat pro výrobu mýdla. Můžete použít různé druhy mýdel, ale mýdlo na bázi glycerinu se mi osvědčilo nejvíce. Přidání sušeného mléka dodá mýdlu hmotu, ale není to nezbytná ingredience
2. Postavte misku na hrnec naplněný ohřátou vodou (jako byste rozpouštěli čokoládu). Do misky dejte mýdlo a nechte ho kompletně rozpustit teplem z vařící vody. Zabere to jen pár minut.
3. Lehce vymažte formu na muffiny a malou lžičkou nalijte kávovou sedlinu do každého muffinu. Můžete to udělat i před tím, než začnete rozpouštět mýdlo.
4. Jakmile se mýdlo rozpustí, vypněte ohřívání. Přidejte vanilku, jednu čajovou lžičku kávové sedliny a sušené mléko (pokud chcete) a promíchejte.
5. Opatrně nalejte mýdlo do formy na muffiny. Jakmile po pár hodinách vychladne, vyklopte ho s pomocí příborového nože.
6. Vychladlá mýdla jednotlivě zabalte do ručního papíru a jsou připravená k darování.
Převzato z (text i fotografie): http://www.braintreeclothing.com/blog/2016/06/02/diy-fathers-day-gifts-natural-grooming/

Překlad: Zuzana Uxová
Textové úpravy: Zuzana Dostálová

Doporučujeme ještě přečíst:
Recyklujeme papír hravě
Dánský model: Proč přibrat otce do hry
Užíváme si s dětmi jaro

Žádné komentáře:

Okomentovat