čtvrtek 6. srpna 2015

Nosíme děti v horku

„A neměli byste to nosítko/ten šátek v nějaké světlejší barvě, abychom se s malým přes léto neupekli?“ ptají se občas rodiče, když pro svého potomka vybírají co nejkomfortnější nosítko nebo šátek. Ano, tmavé barvy pohlcují více infračerveného záření. V případě nosítek a šátků je ale třeba uvědomit si, že největší množství tepla vzniká při blízkém kontaktu rodiče s dítětem – prostě si navzájem „topí“. Jak si s tím poradit, když se teploty začnou nebezpečně přibližovat třicítce?

Vlna a hedvábí

Naprostým základem je oblečení ze savých a funkčních materiálů, které dobře
odvádí pot a zajišťuje tepelný komfort. Mezi nosícími rodiči je velmi oblíbená kombinace tenké merinovlny s hedvábím. Hodí se ale také chladivý bambus, moira nebo outlast. Investice do kvalitních kousků je sice vyšší, pohodlí, které při nošení zajistí dítěti i rodiči, je ale v letním parnu k nezaplacení. Některé maminky za horkých dnů nosí své potomky v šátku i úplně bez oblečení, jen v plence.

Šikovným pomocníkem je trojhránek z nebarvené biobavlny, který zabrání přímému kontaktu hlavičky spícího dítěte s vaší hrudí a omezí tak nepříjemné pocení. Stačí ho jen jednoduše připnout patentky k ramínkům podprsenky a můžete s ním i diskrétně kojit nebo si v chladnějších měsících zateplit dekolt. Podobnou službu ale udělá i plenka či bambusová vkládačka.

Nezbytný klobouček

Velmi důležitá je také ochrana před slunečními paprsky, která se týká všech nezakrytých partií dítěte. Nastavitelný klobouček se širokou krempou nebo kšiltovka s plachtičkou mají tu výhodu, že zakryjí i citlivý zátylek, kde slunce kůži snadno podráždí. Další možností je pořídit si opravdu široký slamák, který zastíní rodiče i dítě, nebo třeba slunečník. Postačí ale i úplně obyčejný deštník. Ručičky či vykukující nožičky můžete chránit vhodným opalovacím krémem, nejlépe na bázi přírodního minerálního filtru (Alphanova, Lavera).

Ze šátků jsou pro horké dny nejvhodnější tenké exempláře s vhodnou příměsí. K osvědčeným materiálům patří bavlna, konopí, len či bambus. Horko pomáhají zmírnit také jednovrstvé úvazy, kdy dítě i rodiče obepíná co nejméně látky – například batoh či dvojitý kříž. I u nosítek je možné zvolit modely, které více „větrají“. 

Důvěřujte si

Pokud dítě nevystavíte přímému slunci, budete průběžně kontrolovat, zda se nepřehřívá, zajistíte mu dostatečný přísun vzduchu a tekutin a budeme ho z šátku či nosítka častěji vyndávat, aby se "provětralo", nemusíte se nošení v horkých dech vůbec obávat. Pocení sice nemusí být zrovna příjemné, ale na druhou stranu přirozeně ochlazuje tělo rodiče i miminka. A můžete ho regulovat vhodným oděvem.

Přiměřeně oblečené miminko si v nosítku či šátku dokonce mnohem snáze zajistí optimální teplotu než v přehřátém kočáru. Hluboký kočárek s boudičkou se totiž v době velkého parna může změnit v pojízdný "skleník", což nemusí vyhovovat zejména malým miminkům, která ještě nedokážou dobře regulovat svou tělesnou teplotu.
Autoři textu: Zuzana Klementová, Kateřina Stojaspalová

Doporučujeme ještě přečíst:

Žádné komentáře:

Okomentovat